download-image
download-all
Po, 31/03/2014 - 15:45

PEUGEOT 208 T16 / PEUGEOT RALLY ACADEMY ERC / ŘECKO (30.3.2014)

Velmi očekávaný mezinárodní debut vozu Peugeot 208 T16 přinesl první vítězství. Pilot Rally Academy Craig Breen zvítězil v řeckém kole mistrovství Evropy v rally, 30 let po slavném triumfu modelu Peugeot 205 T16.

30 let historie

V roce 1984 Peugeot triumfoval na mezinárodní scéně s vozem 205 T 16. Ari Vatanen tehdy v druhé rychlostní zkoušce dosáhl nejlepšího času. O tři desetiletí později zvítězil při premiéře vozu 208 T16 v mezinárodním závodě Kevin Abbring (Peugeot Rally Academy) s nejrychlejším časem rovněž v druhé rychlostní zkoušce. Historie se opakuje, ale Peugeot 208 T16 toho má ještě spoustu před sebou...

V legendární Akropoli napsal vůz 208 T16 první stránku nové historie. Tento závod je bezpochyby jeden z nejkomplexnějších za celý rok, střídá se tu asfalt, šotolina, déšť i suché počasí… prostě výborný vstup nejen do nové sezóny.

Premiéra pro Craiga Breena, vůz 208 T16 i Peugeot Rally Academy

Na vývoji vozu 208 T16 se spolupodílel i irský pilot Craig Breen se spolujezdcem Scottem Martinem, takže věděli, jaká síla se ve voze skrývá. Z 13 rychlostních zkoušek ve čtyřech (RZ 3, 6, 7 a 11) zvítězil s absolutním časem a po odstoupení svého stájového kolegy Kevina Abbringa se od 6. rychlostní zkoušky ujal vedení. Jeho odhodlaný útok ve vedoucí pozici mu sice přivodil jeden větší smyk, ale i tak si až do cíle udržel vedení, a to i přes tlak B. Bouffiera. Breen nakonec před svým soupeřem zvítězil s náskokem 8,1 vteřiny, třetí K. Kajetanowicz ve voze Fiesta R5 skončil se ztrátou 40 vteřin.

Bylo to první vítězství na mezinárodní úrovni nejen pro Breena, ale i pro Peugeot Rally Academy a pro 208 T16.

Příští víkend se Breen i s vozem 208 T16 objeví v irském mistrovství v rallye, kde je bezpochyby čeká uvítání na úrovni velkých hvězd. Doma v Irsku se představí i v polovině dubna v rámci dalšího kola evropského mistrovství.

Kevin Abbring: první lídr za volantem vozu 208 T16

I když vítězství v tomto třetím kole ERC skončilo v rukou Craiga Breena, velkou senzací byla první účast Kevina Abbringa v barvách Peugeot Rally Academy. Tento nizozemský jezdec zvítězil v loňském poháru 208 Rally Cup France a za své vítězství získal na účast v 6 kolech evropského mistrovství ERC ve voze 208 T16. Abbring hned na počátku ukázal, jaký je v něm potenciál. Již od 2. rychlostní zkoušky dosahoval nejlepších časů a jeho vůz 208 T16 se dostal do čela pelotonu závodníků. 4. RZ opět zajel nejlépe, ale pak musel odstoupit kvůli proděravělému chladiči. Soudě podle výkonů v Řecku bude společně se svým spolujezdcem Sebastianem Marschalem velmi vážným kandidátem na vítězství v jejich příští rally ERC, která se jede v polovině dubna v Irsku.

Řekli nám po závodě..

Craig Breen: „Cítím se fantasticky! Peugeot 208 T16 se ukázal jako velice konkurenceschopný jak na asfaltu, tak na šotolině. Je to mé první vítězství na mezinárodním šampionátu a jsem také velmi hrdý na to, že jsem napsal první stranu historie vozu 208 T16. Jsem nadšený z výsledku, který ukazuje, jak skvělou práci odvedl tým Peugeot Rally Academy, ale také tým Peugeot Sport. Byl to prostě perfektní víkend.“

Kevin Abbring: „To, že jsem se s vozem 208 T16 dostal po 2. rychlostní zkoušce do vedení, bylo příjemné překvapení. Nebylo to v žádném případě předem jasné, protože ve hře bylo spousta nových faktorů: auto na asfaltu, nový systém psaní rozpisu s novým spolujezdcem. Dobře, nedojeli jsme do cíle, ale vůz má skutečný potenciál a mám velkou důvěru v budoucnost. Už se nemůžu dočkat irské rallye.“

Výsledky

1. Craig Breen/Scoot Martin (Peugeot 208 T16) 2:21:20,2

2. B. Bouffier (DS3RRC) +8,1

3. K. Kajetanowicz (Ford R5) +42,1

4. E. Lappi (Śkoda S2000) +1:33,0

5. B. Magalhaes (Peugeot 207S2000) +4:40,0 atd.

Příští závod ERC pro Peugeot Rally Academy (Breen a Abbring): Irsko (17.–19. dubna)